Legendy, podania, mity

Fascynujące opowieści, które przetrwały przez wieki w formie legend, podań oraz mitów to niezwykłe narracje o dziejach ludzkości, które wplatają wątki historyczne, kulturowe i religijne do elementów fantastycznych. Te historie zanurzają czytelnika w magicznej rzeczywistości, gdzie granice między prawdą a fikcją często się zacierają. Zapoznaj się z pozycjami dostępnymi w księgarni online Vivelo.

Legendy, podania i mity — czym się charakteryzują te gatunki literackie?

Legendy zazwyczaj są głęboko zakorzenione z konkretnym terytorium, kulturą oraz historią. Często o ważnym wydarzeniu opowiadają w sposób symboliczny. To właśnie te proste opowieści są pierwszymi historiami, z którymi zapoznajemy się w dzieciństwie, aby przekazać je kolejnym pokoleniom. Od wieków fascynują ludzi na całym świecie swoją tajemniczą i barwną treścią.

Legenda opowiada o postaciach lub zdarzeniach, które łączą się z rzeczywistymi miejscami i wydarzeniami historycznymi. Przekazywane są ustnie z pokolenia na pokolenie przez wieki i ewoluują, co sprawia, że istnieje wiele wersji jednej legendy.

Podania, podobnie jak legendy, opowiadają o zdarzeniach lub postaciach z przeszłości, ale są bardziej fantastyczne i zmyślone. Często zawierają elementy magii, cudów lub nadnaturalnych istot. Mity stanowią fundamentalną część mitologii danego narodu lub kultury. Mówią o bogach, bohaterach, stworzeniach lub kosmicznych wydarzeniach. Często mają charakter sakralny i wyjaśniają pochodzenie świata, ludzi, religijne obrzędy czy społeczne tabu. Legendy, podania i mity to wysoce uniwersalne pozycje literackie, które są ważnym elementem światowej literackiej na przestrzeni wieków.

Legendy, mity greckie i inne podania, które warto znać

Najważniejsze mity to skarbnica interesujących opowieści, z którymi warto się zapoznać. Najpopularniejsza mitologia to mitologia grecka, która oferuje bogactwo opowieści o potężnych bogach, bohaterach i stworzeniach, które wyraźnie wpłynęły na kulturę. Z jednej strony greccy bogowie posiadali nadprzyrodzone moce, a z drugiej ulegali ludzkim słabością. Do najpopularniejszych należą: historia Zeusa, najpotężniejszego z bogów, jego siostry i żony Hery, dzieje Odyseusza podróżującego przez Morze Śródziemne, mit o Orfeuszu czy opowieść o Prometeuszu, który zabił wołu i podzielił go na dwie części. Pod skórą ukrył najlepsze kawałki, natomiast pod tłuszczem – kości i odpadki. Za rozzłoszczenie i zmylenie Zeusa został skazany na wieczne męki.

Ciekawą historią jest również mit o Orfeuszu, który był królem grającym na lirze. Jego żona Eurydyka była niezwykle piękna, dlatego też każdy mężczyzna zakochiwał się w niej. Również Aristajos, przed którym kobieta uciekała. Podczas gonitwy śmiertelnie ukąsił ją wąż i zmarła. Warto także wspomnieć historię Bazyliszka. Każdy, kto spojrzał w oczy potwora, umierał. Stare Miasto uwolnił dopiero sprytny szewczyk, zaopatrzony w lustro, które odbiło promienie słoneczne. Bazyliszek ujrzał swoje odbicie i zginął.

Inne ważne zbiory to także mitologia rzymska, indyjska, nordycka, egipska czy celtycka.

Legendy, podania i mity dla dorosłych i dla dzieci

Legendy, podania i mity to bogate źródło inspiracji i rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Oferują niezapomniane przygody, magiczne światy i mądre przesłania. Pobudzają wyobraźnię dzieci, rozwijają kreatywność, a także niosą wartościowe przesłanie. Natomiast dla starszych osób te historie to często powód do głębszej refleksji nad ludzką naturą, wartościami społecznymi i egzystencjalnymi pytaniami. W księgarni internetowej Vivelo znajdziesz szeroki wybór mitów greckich dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Więcej

Legendy, podania, mity

(136)

Sortuj:
 1. The Japanese Myths
  The Japanese Myths
  83,00 zł Special Price 65,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 83,00 zł
 2. Mitologia Greków i Rzymian
  Mitologia Greków i Rzymian
  64,99 zł Special Price 45,20 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 42,89 zł
 3. Ariadne
  Ariadne
  50,00 zł Special Price 39,75 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 50,00 zł
 4. Mity greckie
  Mity greckie
  79,90 zł Special Price 55,58 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 47,84 zł
 5. Mitologia indyjska
  Mitologia indyjska
  54,90 zł Special Price 38,18 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,62 zł
 6. Penguin Reader Level 7 Tales of the Greek Heroes
  Penguin Reader Level 7 Tales of the Greek Heroes
  27,00 zł Special Price 21,67 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,00 zł
 7. Księga smoków polskich
  Księga smoków polskich
  39,90 zł Special Price 27,75 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 24,43 zł
 8. Mitologie
  Mitologie
  68,00 zł Special Price 47,30 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,99 zł
 9. Klątwa sióstr
  Klątwa sióstr
  37,90 zł Special Price 6,55 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26,77 zł
 10. Odyseja Homera prozą
  Odyseja Homera prozą
  29,90 zł Special Price 21,12 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,90 zł
 11. Legendy arturiańskie Tpm 7 Lancelot
  Legendy arturiańskie Tpm 7 Lancelot
  32,90 zł Special Price 22,89 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 20,95 zł
 12. Boskie dziewczyny Tom 1 Uczona Atena
  Boskie dziewczyny Tom 1 Uczona Atena
  29,95 zł Special Price 20,83 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 19,60 zł
na stronę