Literatura faktu i publicystyka

Interesują Cię prawdziwe historie, aktualne wydarzenia oraz analizy, reportaże i felietony? Dział „Literatura faktu i publicystyka” w naszej księgarni online Vivelo to bogactwo wartościowych tytułów z gatunku non-fiction, opierających się na badaniach, dokumentacji i wywiadach, pozwalających czytelnikowi poznawać mechanizmy kierujące światem. Sprawdź, co przygotowaliśmy!

Literatura faktu — książki zawierające autentyczne wydarzenia

Literatura faktu to cieszący się sporą popularnością gatunek literacki, który przenosi czytelnika w świat prawdziwych wydarzeń, autentycznych historii i rzeczywistych postaci, a to wszystko w dobrze zbudowanej, porywającej narracji dziennikarskiej. Książki z tego działu pełnią rolę „okna na świat”, opisując zaskakujące, poruszające, a nawet nie do końca poznane wydarzenia, mające charakter historyczny, polityczny, społeczny oraz naukowy.

Te książki mają za zadanie ukazywać realistyczne zdarzenia, fakty i postacie. Choć mogą łączyć w sobie różne formy literackie, w literaturze faktu nie ma miejsca na fikcję. Autorzy tworzą obiektywną narrację, będącą świadectwem konkretnego okresu, powstrzymując się od wydawania opinii czy wygłaszania dygresji.

Literatura faktu otwiera przed nami drzwi do historii, które naprawdę miały miejsce, życiorysów znanych ludzi, a także tematów budzących kontrowersje – publicyści często rzucają nowe światło na niewyjaśnione lub zakopane pod dywan, ważne społecznie wątki, starając się doszukać prawdy.

W tej kategorii znajdziemy książki oparte o wspomnienia autentycznych bohaterów, np. dzienniki, pamiętniki lub publikacje dotyczące ich życia i rzeczywistości, która ich otaczała m.in. biografie i autobiografie.

Sporym zainteresowaniem wśród czytelników cieszy się również reportaż, czyli jedna z najbardziej intrygujących form literatury faktu, przenosząca nas w konkretne miejsce i czas, w której autor, najczęściej dziennikarz, sam uczestniczy w opisywanych wydarzeniach, aby przekazać czytelnikowi pełne, emocjonalne doświadczenie.

Historie oparte na faktach, które powinieneś znać

Wśród topowych powieści z gatunku literatury faktu, które ma w zbiorach nasza księgarnia internetowa Vivelo, kilka pozycji zasługuje na szczególną uwagę.

Z książek zagranicznych autorów polecamy zapoznać się z powieścią „Złodziejka książek” Markusa Zusak’a, która stanowi ciekawy przykład reportażu. W rolę narratora wciela się Śmierć, opowiadająca historię dziewczynki, która kradnie książki w czasie II wojny światowej. Książka ta w poruszający sposób ukazuje dramatyczne losy ludzi, żyjących w okresie nazistowskich Niemiec.

Dość kontrowersyjną książką francuskiego politologa i publicysty, Éric’a Zemmour’a jest „Francuskie samobójstwo”. Autor przewiduje w niej upadek państwa, do którego mają się przyczynić kobiety, środowisko homoseksualne oraz imigranci, którzy zastępują jego dawne wartości. Publicysta nie boi się głosić odważnych tez, które spotkały się z szeroką krytyką. Mimo wszystko książka biła rekordy popularności – to chyba dobra rekomendacja, żeby się z nią zapoznać.

Na naszym polskim rynku również nie brakuje znakomitych autorów z gatunku literatura popularnonaukowa i publicystyka. Nazwiska, które trzeba wymienić to m.in. Ryszard Kapuściński, uważany za jednego z najlepszych pisarzy literatury faktu, który specjalizował się w relacjonowaniu wydarzeń z Trzeciego Świata, zwłaszcza Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej oraz Hanna Krall, której dzieła, najczęściej w formie reportaży, koncentrują się na losach ludzi w trudnych okresach historycznych, szczególnie związanych z Holocaustem i okresem powojennym w Polsce. 


Więcej

Książki literatura faktu i publicystyka

(3984)

Sortuj:
 1. 1989 Pozytywny mit
  1989 Pozytywny mit
  54,99 zł Special Price 35,05 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 36,11 zł
 2. Wojna „made in Russia”
  Wojna „made in Russia”
  54,90 zł Special Price 33,19 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,66 zł
 3. Kryminalna historia Watykanu
  Kryminalna historia Watykanu
  54,99 zł Special Price 34,12 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,16 zł
 4. Traumaland Polacy w cieniu przeszłości
  Traumaland Polacy w cieniu przeszłości
  46,90 zł Special Price 27,60 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 46,90 zł
 5. Piekło sierocińca
  Piekło sierocińca
  54,90 zł Special Price 32,31 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26,10 zł
 6. Patodeweloperka To nie jest kraj do mieszkania
  Patodeweloperka To nie jest kraj do mieszkania
  54,99 zł Special Price 37,65 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,01 zł
 7. Żyję, czy to mało?
  Żyję, czy to mało?
  52,90 zł Special Price 31,13 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 28,90 zł
 8. Jak naprawdę działa świat. Przewodnik po naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości
  Jak naprawdę działa świat. Przewodnik po naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości
  54,99 zł Special Price 39,42 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 54,99 zł
 9. Jeden dzień z życia Abeda Salamy
  Jeden dzień z życia Abeda Salamy
  54,99 zł Special Price 37,65 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 54,99 zł
 10. Gangi Izraela
  Gangi Izraela
  54,99 zł Special Price 33,29 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,12 zł
 11. Przeboje PRL 2
  Przeboje PRL 2
  44,99 zł Special Price 25,10 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,49 zł
 12. Pablo Escobar i mafia kolumbijska
  Pablo Escobar i mafia kolumbijska
  44,99 zł Special Price 24,90 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,39 zł
na stronę