Kryminał Noir, czyli czarny kryminał – dlaczego zyskuje popularność?

Gatunek kryminału noir, zwany także ,"czarnym kryminałem", zdobywa coraz większe uznanie w Polsce i na świecie. Zawiera mroczne elementy, złożone postacie i skomplikowane intrygi, które przyciągają czytelników. To przede wszystkim tajemnica i zbrodnia, która splata się z ponurymi sekretami, a bohaterowie poruszają się po ciemnych uliczkach w celu rozwikłania zagadki. Sięgnij po dreszczyk emocji i uwolnij się od nudy z pozycjami napisanymi w klimacie czarnego kryminału, które znajdziesz w księgarni online Vivelo.

Czym właściwie jest czarny kryminał?

Kryminał typu noir wywodzi się głównie z literatury i kina amerykańskiego lat 30. i 40. XX wieku. Powstał w Stanach Zjednoczonych wraz z pojawieniem się "Sokoła maltańskiego", którego autorem jest Dashiell Hammett. Termin "noir" pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie ,"czarny", co odnosi się do mrocznej, pesymistycznej atmosfery charakterystycznej dla tego gatunku. Ta kategoria literacka rozwijała się wraz z dynamicznymi zmianami społecznymi i kulturowymi tamtych czasów, odzwierciedlając niepokój i dezorientację ludzi wobec zmieniającego się świata. Prawdziwe uznanie zyskała jednak dzięki Raymondowi Chandlerowi, który stworzył postać Philipa Marlowe'a. Ten bohater to prywatny detektyw, który uznawany jest za symbol gatunku.

Kryminał noir charakteryzuje się moralną szarością oraz ukazywaniem ciemnych stron ludzkiej natury. W narracji często dominują elementy złowieszcze, brutalne oraz skomplikowane. Dotyczą różnorodnych intryg oraz psychologicznych zagadek. Bohaterowie są antybohaterami, zmagającymi się z własnymi słabościami i dylematami moralnymi. Dziś gatunek ten jest wysoce popularny i ma wpływ na literaturę, filmy, telewizję oraz inne dziedziny kultury.

Literatura noir – co jest w niej intrygującego?

Książki noir przyciągają czytelników przede wszystkim swoim tajemniczym i mrocznym klimatem. Często przedstawiają ciemne ulice, zapomniane dzielnice miast oraz przerażające postaci, co nadaje fabule tekstu niepowtarzalnego nastroju. Bohaterowie literatury noir zazwyczaj nie są jednowymiarowi – są pełni wewnętrznych konfliktów, ukrytych motywacji i niesamowitych tajemnic. Ich złożone osobowości i moralne dylematy sprawiają, że odbiorcy mogą się nimi utożsamiać.

Powieści noir są pełne zwrotów akcji i nieoczekiwanych zakończeń. Czytelnicy uwielbiają zgłębiać zawiłe fabuły, próbując zgadnąć, kto jest winny lub co stanie się dalej, oczekując ciekawego zakończenia do ostatniej strony kryminału. Wiele dzieł literatury noir zawiera głębokie społeczne komentarze, ukazujące ciemne strony społeczeństwa, takie jak korupcja, przemoc czy alienacja. Często autorzy wykorzystują gatunek noir jako narzędzie do krytyki i analizy społeczeństwa.

Literatura kryminału jest także ukazywana jako komiks lub w formie czasopism. Najbardziej znanym był "Black Mask" wydawany przez Josepha T. Shawa, przepełniony tematyką noir i pulp fiction. Wizualny odbiór tekstu dodatkowo potęguje dreszczyk emocji oraz wciąga czytelnika w fabułę.

Polecane kryminały Noir i ich autorzy

Pisarz, który wiedzie prym w kategorii czarnych kryminałów to z pewnością Stieg Larsson, autor "Trylogii Millenium", która sprzedała się w ponad 100. milionach egzemplarzy na całym świecie. W tomie znajdziemy następujący zbiór opowiadań: "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", "Dziewczyna, która igrała z ogniem" oraz "Zamek z piasku, który runął". Powieści warte polecenia, które znajdziesz w księgarni online Vivelo to również: "Czerwoniec", "Blizny" czy seria o komisarzu Williamie Wistingu.

Czytelnik w czarnych kryminałach znajdzie nie tylko rozrywkę i oderwanie od rzeczywistości, ale również głębsze refleksje nad ludzką naturą, moralnością oraz społecznymi i psychologicznymi zagadnieniami. Sprawdź pozycje noir dostępne w księgarni online Vivelo.

Więcej

kryminał noir

(7)

Sortuj:
 1. Blix i Ramm na tropie zbrodni Tom 1 Punkt zero
  Blix i Ramm na tropie zbrodni Tom 1 Punkt zero
  44,99 zł Special Price 24,80 zł Najniższa cena z 30 dni: 44,99 zł
 2. Blix i Ramm na tropie zbrodni Tom 3 Nieobliczalni
  Blix i Ramm na tropie zbrodni Tom 3 Nieobliczalni
  44,99 zł Special Price 24,80 zł Najniższa cena z 30 dni: 44,99 zł
 3. Seria o komisarzu Williamie Wistingu Tom 14 Sprawa 1569
  Seria o komisarzu Williamie Wistingu Tom 14 Sprawa 1569
  39,99 zł Special Price 22,03 zł Najniższa cena z 30 dni: 39,99 zł
 4. Wisting Tomy 1-3
  Wisting Tomy 1-3
  99,99 zł Special Price 55,10 zł Najniższa cena z 30 dni: 99,99 zł
 5. Trylogia Millennium
  Trylogia Millennium
  149,99 zł Special Price 86,79 zł Najniższa cena z 30 dni: 149,99 zł
 6. Blizny
  Blizny
  49,99 zł Special Price 27,54 zł Najniższa cena z 30 dni: 49,99 zł
 7. Czerwoniec
  Czerwoniec
  46,90 zł Special Price 25,89 zł Najniższa cena z 30 dni: 27,35 zł
na stronę