Opowiadania

W kategorii poświęconej opowiadaniom czekają na Ciebie książki i historie napisane przez polskich i zagranicznych autorów, które poruszają serce, bawią, zaskakują i inspirują. Te książki będą doskonałą formą ucieczki od codzienności, zwłaszcza dla miłośników krótszych tekstów. Poznaj zbiory opowiadań księgarni internetowej Vivelo i znajdź tytuł, który najbardziej przyciągnie Twoją uwagę. Przygotuj się na niezapomniane doświadczenia literackie!

Opowiadania — co to za gatunek literacki?

Opowiadania to krótkie formy literackie, które skupiają się na zwięzłej narracji konkretnego wydarzenia lub historii. Pojedyncze opowieści bardzo często zawierają się w jednym rozdziale lub kilkunastu stronach. W opowiadaniu autor ma niełatwe zadanie — poprzez dość krótki tekst musi zbudować narrację, napięcie i opisać cały wątek wraz z bohaterami, tak aby zainteresować czytelnika.

Ta forma literacka daje autorom możliwość eksperymentowania z różnymi stylami narracji, technikami opisowymi i strukturami fabularnymi. Opowiadania mogą być z życia wzięte, fantastyczne, science fiction, kryminalne, historyczne czy pełne humoru. Ich krótki format pozwala na szybkie wciągnięcie czytelnika w historię oraz intensywne doświadczenie emocji i przeżyć.

To, co odróżnia opowiadania od powieści to ich długość i zakres. W opowiadaniach zwykle nie ma czasu na rozwijanie wielu wątków pobocznych ani pełnego zarysowania świata, jak to ma miejsce w powieściach.

Opowiadania — krótkie formy, które warto znać

W literaturze światowej znajdziemy mnóstwo przykładów autorów, których twórczość skupia się głównie na pisaniu fantastycznych opowiadań. Wiele z nich weszło do kanonu dzieł, które miały niebagatelny wpływ na kształtowanie i rozpowszechnianie tego gatunku na rynkach międzynarodowych. W zbiorach księgarni internetowej Vivelo znajdziesz opowiadania docenione przez krytyków i czytelników — oto nasze propozycje.

Zacznijmy od jednego z najważniejszych dzieł w literaturze anglojęzycznej — opowiadania "Jądro ciemności" Josepha Conrada. Autor, brytyjski pisarz o polskim pochodzeniu, zabiera czytelnika w fascynującą podróż do kresu cywilizowanego świata i mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. Razem z głównym bohaterem możemy przekroczyć granice obłędu i zbliżyć się do tytułowego jądra ciemności.

Nie wychodząc poza klasykę, warto sięgnąć po zbiór "Opowiadania prawie wszystkie" Edgara Allana Poe. Twórczość autora przyczyniła się do kształtowania gatunku horroru i opowiadań detektywistycznych. Jego historie cechuje niepowtarzalny styl, atmosfera grozy, niepewności oraz nieprzewidywalne zakończenia, które zyskały uznanie ludzi na całym świecie.

Za autora mocnych i poruszających opowiadań uznaje się również mistrza grozy — Stephena Kinga. "Jest krew ..." to idealny przykład reprezentujący jego teksty — King mistrzowsko manipuluje tu emocjami czytelnika, wciągając go w świat niepewności i zła. Jego zdolność do tworzenia nieprzewidywalnych i przerażających historii oraz intrygujących postaci sprawia, że opowiadania autora pozostają w pamięci czytelnika nie tylko do końca lektury, ale także na długo po niej.

Znani i lubiani autorzy opowiadań

Polskie opowiadania nie istnieją bez Stanisława Lema i jego słynnego zbioru "Bajki robotów", który jest idealną pozycją dla miłośników opowieści z pogranicza fantastyki. Równie znana i doceniana polska autorka opowiadań związanych z tożsamością, historią oraz relacjami międzyludzkimi to Olga Tokarczuk. Jej książka "Gra na wielu bębenkach" to bardzo głośny i licznie komentowany tom opowiadań ostatnich dekad.

Więcej

Opowiadania - książki

(459)

Sortuj:
 1. Brzezina i inne opowiadania
  Brzezina i inne opowiadania
  52,00 zł Special Price 34,45 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 52,00 zł
 2. Opowiadania o rewolucji kulturalnej w Tybecie
  Opowiadania o rewolucji kulturalnej w Tybecie
  39,00 zł Special Price 22,12 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,00 zł
 3. Alef
  Alef
  35,00 zł Special Price 20,22 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 35,00 zł
 4. Cuda są możliwe
  Cuda są możliwe
  39,90 zł Special Price 23,47 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,90 zł
 5. Sezon na truskawki
  Sezon na truskawki
  39,90 zł Special Price 23,64 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,90 zł
 6. Świece w pogańskim gaju
  Świece w pogańskim gaju
  40,01 zł Special Price 22,69 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 40,01 zł
 7. Białe na białym i inne opowiadania
  Białe na białym i inne opowiadania
  39,90 zł Special Price 27,75 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,90 zł
 8. Zdzisław Beksiński Opowiadania
  Zdzisław Beksiński Opowiadania
  69,90 zł Special Price 41,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 69,90 zł
 9. Namaluj mi anioła
  Namaluj mi anioła
  49,90 zł Special Price 29,63 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 49,90 zł
 10. Zero grawitacji
  Zero grawitacji
  49,90 zł Special Price 29,74 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 49,90 zł
 11. Mistrzowie opowieści święta, święta...
  Mistrzowie opowieści święta, święta...
  44,99 zł Special Price 27,28 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 44,99 zł
 12. Opowieści miłosne śmiertelne i tajemnicze
  Opowieści miłosne śmiertelne i tajemnicze
  59,90 zł Special Price 37,49 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 59,90 zł
na stronę