Książki fantasy i literatura fantasy

Jeśli lubisz, gdy literatura przenosi Cię w świat wyobraźni, z pewnością przypadną Ci do gustu książki fantasy. Liczne historie stały się elementem popkultury, na przykład doczekały się ekranizacji filmowych, stworzono na ich podstawie scenariusze seriali czy fabularne gry komputerowe. Dowiedz się więcej na temat dostępnych w naszej ofercie pozycji!

Na czym polega fantasy? Cechy gatunku

Najważniejszą cechą fantasy jest obecność magicznych motywów. Miejsce akcji zwykle osadzone jest w odrębnym świecie, na przykład w dalekiej przeszłości. Czasami postaci przemieszczają się pomiędzy fantastyką a rzeczywistością, które są ze sobą w jakiś sposób połączone.

Bardzo często czas akcji to okres średniowiecza lub starożytność, a fabuła wykorzystuje znane w kulturze legendy, podania i mity. Chociaż postaci są fikcyjne, to ich zachowania i motywacje są zgodne z ludzką naturą. Obok ludzi występują również istoty znane nam z mitologii i baśni, takie jak różnego rodzaju potwory, elfy, krasnoludy, niziołki, smoki, czarownice, jednorożce czy centaury.

Dostępne w księgarni Vivelo książki fantasy pozwolą Ci oderwać się od codzienności, zabierając Cię w inną sferę. Jednak wielokrotnie przekazują uniwersalne prawdy o życiu, w których można z łatwością odnaleźć odwołania do współczesności i naszych problemów. Mimo z pozoru bajkowych treści, opowieści poruszają kwestie moralności i walki dobra ze złem, co skłania do refleksji nad życiem, relacjami międzyludzkimi i funkcjonowaniem świata.

Rodzaje książek fantasy (podgatunki)

Fantasy to gatunek literacki obejmujący bardzo wiele pozycji, które różnią się od siebie stylem pisania, pochodzeniem inspiracji oraz nastrojem opowieści. Biorąc pod uwagę, że literatura fantasy może być przeznaczona zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych czytelników, poszczególne tytuły różnią się od siebie pod wieloma względami. Wyróżnić można kilka jej rodzajów, na przykład low fantasy, high fantasy, dark fantasy, urban fantasy czy heroic fantasy.

Jaka jest różnica między fantastyką a fantasy?

Fantastyka jest pojęciem szerokim – głównym warunkiem klasyfikacji jest to, że akcja osadzona jest w wykreowanym świecie, który różni się od rzeczywistości. W literaturze fantastycznej wyróżnić można dodatkowe kategorie: fantasy, horror, które w niektórych historiach przenikają się. W zależności od rodzaju opowieści mogą w niej występować nadprzyrodzone zjawiska, motywy magiczne i baśniowe postacie (fantasy), technologie wymyślone na podstawie przewidywanych osiągnięć nauki (science fiction) czy nierealne zagrożenia dla bohaterów lub całej ludzkości (horrory).

Jakie książki fantasy warto przeczytać?

Ze względu na rozległość kategorii, wskazanie, jakie są najlepsze książki fantasy, to nie lada wyzwanie. Z pewnością wiele osób na początku sięgnie po klasyki, takie jak „Władca pierścieni” i „Hobbit” czy znane między innymi ze stworzonych na ich podstawie gier powieści o Wiedźminie. Wśród zagranicznych tytułów dużym powodzeniem cieszy się seria „Pieśń lodu i ognia”, którą napisał George R.R., cykle Brandona Sandersona i powieści, które wydał Terry Pratchett.

Jeżeli chcesz zanurzyć się w opowieść, dzięki której w swojej wyobraźni oderwiesz się od realnego świata, koniecznie sprawdź nasze propozycje! Oferta księgarni Vivelo przypadnie do gustu czytelnikom o różnych oczekiwaniach. Jeśli nie zadowala Cię cena regularna, zobacz promocje w dziale fantasy. Zachęcamy do zakupów w Vivelo!

 

Więcej

Książki fantasy

(1350)

Sortuj:
 1. Podziemie pamięci
  Podziemie pamięci
  46,00 zł Special Price 32,00 zł Najniższa cena z 30 dni: 27,92 zł
 2. Biała Skała
  Biała Skała
  44,90 zł Special Price 30,94 zł Najniższa cena z 30 dni: 44,90 zł
 3. Korona mieczy
  Korona mieczy
  69,90 zł Special Price 48,17 zł Najniższa cena z 30 dni: 69,90 zł
 4. Księżyc w nowiu
  Księżyc w nowiu
  44,90 zł Special Price 30,56 zł Najniższa cena z 30 dni: 44,90 zł
 5. Snując zmierzch
  Snując zmierzch
  42,90 zł Special Price 25,38 zł Najniższa cena z 30 dni: 42,90 zł
 6. Skandar i Złodziej Jednorożców
  Skandar i Złodziej Jednorożców
  44,99 zł Special Price 20,96 zł Najniższa cena z 30 dni: 44,99 zł
 7. Magiczne zawody
  Magiczne zawody
  44,90 zł Special Price 27,49 zł Najniższa cena z 30 dni: 44,90 zł
 8. Stara Słaboniowa i Spiekładuchy
  Stara Słaboniowa i Spiekładuchy
  50,00 zł Special Price 34,45 zł Najniższa cena z 30 dni: 50,00 zł
 9. Kroniki Rodu Kane
  Kroniki Rodu Kane
  114,90 zł Special Price 79,17 zł Najniższa cena z 30 dni: 114,90 zł
 10. Czworo przeciw ciemności
  Czworo przeciw ciemności
  39,99 zł Special Price 28,88 zł Najniższa cena z 30 dni: 39,99 zł
 11. Kołysanka dla czarownicy
  Kołysanka dla czarownicy
  42,99 zł Special Price 28,05 zł Najniższa cena z 30 dni: 42,99 zł
 12. Dwuświat Księga II Pokun
  Dwuświat Księga II Pokun
  54,99 zł Special Price 38,24 zł Najniższa cena z 30 dni: 35,59 zł
na stronę