Książki young adult

Literatura young adult to gatunek literacki skierowany przede wszystkim do nastoletnich czytelników w wieku od 12 do 18 lat. Mimo że gatunek ten istnieje prawdopodobnie od lat 30. XX wieku, terminem young adult zaczęto się posługiwać dopiero pod koniec lat 50. ubiegłego wieku, głównie w środowisku bibliotekarskim w Stanach Zjednoczonych.

Książki young adult bardzo często zawierają w sobie elementy różnych gatunków literackich, takich jak powieść obyczajowa, przygodowa, fantastyka czy romans. Charakteryzują się m.in. tym, że opowiadają o losach bohaterów w okresie dojrzewania. Obecnie można zaobserwować, że książki young adult cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a wiele z nich zyskuje grono fanów w różnym wieku.

O czym opowiadają książki young adults?

Książki gatunku young adult opowiadają o nastoletnich bohaterach i ich doświadczeniach związanych z okresem dojrzewania. Poruszane w nich tematy są bardzo bliskie czytelnikom, którzy z łatwością mogą się utożsamić z postaciami z powieści. Mimo że tematyka poruszana w książkach young adult jest bardzo różnorodna, można wyróżnić kilka motywów, które pojawiają się najczęściej.

Miłość w książkach young adult

Miłość, a szczególnie ta pierwsza, to główny temat wielu książek young adult. Bohaterowie mierzą się z nowymi uczuciami, których dotąd nie znali, przełamują nieśmiałość i niejednokrotnie mierzą się z wieloma przeciwnościami losu.

Szkoła z perspektywy bohaterów książek young adult

Bardzo często szkoła jest miejscem, w którym odgrywa się znaczna część akcji w książkach young adult. Nastolatkowie spędzają w niej mnóstwo czasu, często właśnie tam poznają nowe osoby i nawiązują z nimi relacje.

Poszukiwanie tożsamości przez bohaterów książek young adult

W okresie dojrzewania zachodzą duże zmiany nie tylko w wyglądzie fizycznym. Doskonale wiedzą o tym bohaterowie książek young adult, którzy odkrywają siebie, próbują znaleźć swoje miejsce w świecie, a także nierzadko muszą radzić sobie z presją, jaką stawia im otoczenie.

Przygody i wyzwania młodych dorosłych bohaterów

Bohaterowie książek young adult często przeżywają ekscytujące przygody, takie jak wędrówki czy wyjazdy za granicę bez najbliższych, jednak niejednokrotnie z tego powodu muszą wychodzić poza strefę swojego komfortu i mierzyć się z trudnymi wyzwaniami.

Problemy poruszane w książkach young adult

Coraz częściej w książkach young adult poruszane są problemy związane z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków. Poprzez poruszanie tego typu tematów autorzy próbują przedstawić młodym czytelnikom young adult konsekwencje, jakie niosą za sobą tego typu uzależnienia.

Autorzy najlepszych książek młodzieżowych

Lista autorów książek young adult z roku na rok jest coraz dłuższa i nie sposób wymienić wszystkich, jednak jest kilka nazwisk, dzięki którym ten gatunek literacki zyskał popularność na całym świecie. Są to m.in. J.K Rowling, autorka bestsellerowej serii książek fantasy o Harrym Potterze, która stała się jedną z najbardziej znanych i kochanych sag fantasy dla młodzieży oraz Suzane Collins, autorka trylogii „Igrzyska Śmierci”, którą przetłumaczono na wiele języków i sprzedano w milionach egzemplarzy. Nie sposób pominąć również Johna Greena, jednego z najpopularniejszych amerykańskich autorów książek young adult. Wiele z jego powieści doczekało się kinowych ekranizacji, które zyskały fanów na całym świecie.

Jakie książki young adults warto przeczytać?

 1. Harry Potter” (J.K. Rowling, 1997-2007) - seria siedmiu powieści o czarodzieju, która zdobyła popularność na całym świecie.
 2. Gwiazd naszych wina” (John Green, 2014) - poruszająca opowieść i miłości i przyjaźni, która zdobyła serca wielu czytelników i doczekała się ekranizacji.
 3. Igrzyska śmierci” (Suzanne Collins, 2008) - historia Katniss Everdeen, której przyszło walczyć z okrutnym systemem.
 4. Zmierzch” (Stephenie Meyer, 2007) - pierwsza część serii young adult, która opowiada o miłości między zwykłą dziewczyną a nieśmiertelnym wampirem.
 5. Niezgodna” (Veronika Roth, 2012) - pierwsza część serii o świecie podzielonym na frakcje, w którym szesnastoletnia Beatrice staje się członkinią opozycji przeciwko rządowi.
 6. Pasujemy do siebie” (Emma Lord, 2022) - historia Abby, która pewnego dnia odkrywa, że ma siostrę i jej dotychczasowe życie wywraca się do góry nogami.
 7. Eleanor i Park” (Rainbow Rowell, 2013) - historia miłości dwóch nastolatków, którzy muszą zmierzyć się z trudnościami wynikającymi z różnic kulturowych i społecznych.
 8. Percy Jackson i bogowie Olimpijscy” (Rick Riordan, 2022) - seria young adult o chłopcu, który odkrywa, że jest półbogiem i musi walczyć z mitycznymi stworzeniami, aby ocalić świat.
 9. Heartstopper” (Alice Oseman, 2021) - powieść graficzna LGBTQ+, która opowiada o życiu i miłości.
 10. Dorosła” (Tiffany D. Jackson, 2022) - historia Enchanted, która pragnie zostać gwiazdą sceny muzycznej. 

TOP 5 najlepszych książek young adult polskich autorek

 1. Burn the Hell. Runda trzecia” (Herytiera "pizgacz" P.S., 2022) - historia Victoria Joseline Clark, która próbuje żyć nowym życiem, w którym nie ma miejsca na chaos i mrok.
 2. Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię” (Marta Łabęcka, 2021) - pierwsza część serii o miłości dwójki licealistów z miasteczka niedaleko Londynu: Josephine i Chase’a.
 3. Cały ten czas” (Hania Czaban, 2022) - historia Mar, która próbuje odkryć, co stało się z jej rodzicami.
 4. Labirynt w polu kukurydzy”, (Aleksandra Polak, 2022) - powieść opowiadająca o losach Beaty, która jako 9-latka była świadkiem katastrofy lotniczej.
 5. Rodzina Monet. Skarb”, (Weronika Marczak, 2019) - pierwszy tom serii, która opowiada o losach Hailie Monet. 
Więcej

Książki Young Adult

(641)

Sortuj:
 1. Evergreen
  Evergreen
  49,99 zł Special Price 33,99 zł Najniższa cena z 30 dni: 49,99 zł
 2. Przystań lepszego jutra
  Przystań lepszego jutra
  49,90 zł Special Price 27,89 zł Najniższa cena z 30 dni: 28,20 zł
 3. September Sun
  September Sun
  49,90 zł Special Price 27,89 zł Najniższa cena z 30 dni: 28,20 zł
 4. Fourth Wing Czwarte Skrzydło Edycja specjalna
  Fourth Wing Czwarte Skrzydło Edycja specjalna
  89,90 zł Special Price 49,43 zł Najniższa cena z 30 dni: 52,92 zł
 5. Światło w płomieniu
  Światło w płomieniu
  69,90 zł Special Price 43,38 zł Najniższa cena z 30 dni: 69,90 zł
 6. Wenus
  Wenus
  42,99 zł Special Price 23,60 zł Najniższa cena z 30 dni: 30,09 zł
 7. Mój crush
  Mój crush
  39,90 zł Special Price 22,30 zł Najniższa cena z 30 dni: 22,55 zł
 8. Begin Again
  Begin Again
  39,90 zł Special Price 23,91 zł Najniższa cena z 30 dni: 39,90 zł
 9. Flying high
  Flying high
  42,90 zł Special Price 25,71 zł Najniższa cena z 30 dni: 42,90 zł
 10. Tylko bądź przy mnie
  Tylko bądź przy mnie
  39,90 zł Special Price 23,68 zł Najniższa cena z 30 dni: 39,90 zł
 11. Loveless
  Loveless
  44,90 zł Special Price 26,64 zł Najniższa cena z 30 dni: 44,90 zł
 12. Someone else
  Someone else
  39,90 zł Special Price 23,91 zł Najniższa cena z 30 dni: 39,90 zł
na stronę