Polska poezja

Polska poezja to niezwykle barwna i różnorodna dziedzina literatury, wyróżniająca się ogromną emocjonalnością i bogactwem językowym. W zbiorach księgarni internetowej Vivelo znajdziesz najlepsze i najbardziej znane tomiki poetyckie, od czasów romantycznych po okres współczesności. Poznaj razem z nami polskich poetów i ich twórczość i znajdź utwory, które najbardziej przypadną Ci do gustu.

Polska poezja i jej rola w polskiej literaturze

Poezja odegrała niezwykle ważną rolę w historii naszego kraju i kształtowaniu polskiej kultury. Od wieków przedstawiciele polskiej poezji utrwalali w swoich wierszach piękno ojczystego języka, a także odzwierciedlali ducha narodu, motywując go do walki oraz trwania w nadziei i miłości do kraju. Poezja średniowiecza, pisana jeszcze po łacinie dała początek niezwykłemu dorobkowi literackiemu, który wzbogaca się do dnia dzisiejszego.

W okresach trudnych dla narodu poezja stała się wyrazem oporu, patriotyzmu i dążenia do wolności. Przez wieki wielcy poeci — Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Czesław Miłosz, tworzyli wiersze, będące manifestem polskiej kultury, tożsamości i ducha walki.

Jednak rola polskiej poezji w dziedzinie literatury nie ogranicza się jedynie do przekazu patriotycznego. Wiersze polskich poetów to bogactwo ciekawych form, stylów i tematyki. Polski klasycyzm i Jan Kochanowski, romantyzm i Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki, a także poezja współczesna to skarbnica arcydzieł, które przyciągają uwagę czytelników i krytyków swoją głębią, emocjonalnością i uniwersalnym przesłaniem.

Klasyki polskiej poezji, czyli dzieła, które trzeba przeczytać

Kategoria poezja polska w księgarni internetowej Vivelo to tzw. klasyka mistrzów. Znajdują się tutaj najlepsze polskie wiersze zaprezentowane w formie tomików, pojedynczych wydań i szerokich opracowań, które są symbolem polskiej kultury.

Wśród klasycznych dzieł, które powinien znać każdy Polak, na pewno możemy wymienić "Pana Tadeusza" i "Dziady" Adama Mickiewicza, "Kordian" Juliusza Słowackiego czy całą twórczość Jana Kochanowskiego.

W obowiązkowych lekturach nie może także zabraknąć, zaliczanych raczej do przedstawicieli poezji współczesnej, polskich laureatów Nagrody Nobla. Wisława Szymborska i Czesław Miłosz to ikony w naszej kulturze, o których twórczości słyszał cały świat. Docenieni wśród największych krytyków, tworzyli tomiki wierszy, które wpłynęły na rozwój polskiej poezji i rozsławiły ją na arenie międzynarodowej.

Współczesna poezja polska i jej autorzy

Rozkwit nowoczesnej poezji polskiej przypada na ostatnie dziesięciolecia. Współczesne wiersze nie ograniczają się do jednego konkretnego stylu czy formy. Poeci eksperymentują z różnorodnymi technikami i środkami stylistycznymi, łącząc wersyfikację z elementami prozy czy muzyki, wplatając do swoich wierszy język potoczny i tworząc innowacyjne dzieła, o silnym ładunku emocjonalnym.

Od czasów pokolenia brulionu poeci bawią się różnymi formami artystycznymi i poszukują nowych sposobów wyrazu, co prowadzi do powstawania interesujących hybrydowych projektów literacko-artystycznych.

Dzięki geniuszom i innowatorom, takim jak Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz czy Adam Zagajewski, współczesna poezja polska zyskała świeże spojrzenie, stała się bardziej zrozumiała i bliska problemom czytelników, a jednocześnie nie straciła swojej ogromnej wartości artystycznej.

Chcąc lepiej poznać dorobek polskiej poezji współczesnej, zachęcamy do eksplorowania tekstów poetów takich jak Krzysztof Kamil Baczyński ("Wiersze"), Stanisław Barańczak czy wspomniana wcześniej Wisława Szymborska.

Więcej

Poezja polska - książki

(365)

Sortuj:
 1. Antologia poezji miłosnej
  Antologia poezji miłosnej
  41,90 zł Special Price 29,13 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 23,99 zł
 2. Wersja Ostateczna
  Wersja Ostateczna
  25,00 zł Special Price 17,88 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 25,00 zł
 3. Miejsce
  Miejsce
  29,00 zł Special Price 20,17 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 16,91 zł
 4. X wieków historii Polski
  X wieków historii Polski
  35,00 zł Special Price 24,72 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 35,00 zł
 5. Klasyka mistrzów Wybór poezji Adam Mickiewicz
  Klasyka mistrzów Wybór poezji Adam Mickiewicz
  24,90 zł Special Price 17,80 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 15,32 zł
 6. Wsie Animalia Miscellanea
  Wsie Animalia Miscellanea
  45,00 zł Special Price 31,30 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 28,38 zł
 7. Na powrót Wiersze
  Na powrót Wiersze
  39,00 zł Special Price 27,12 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 23,98 zł
 8. Człowiek brzmi dumnie
  Człowiek brzmi dumnie
  26,00 zł Special Price 18,59 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26,00 zł
 9. Zaśpiewki poranne
  Zaśpiewki poranne
  26,00 zł Special Price 18,59 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26,00 zł
 10. Zapiski Joanny
  Zapiski Joanny
  26,00 zł Special Price 18,59 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26,00 zł
 11. Płyn Lugola
  Płyn Lugola
  39,90 zł Special Price 27,75 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 22,63 zł
 12. Wołanie do Yeti
  Wołanie do Yeti
  44,99 zł Special Price 30,81 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 44,99 zł
na stronę