Książki horrory, literatura grozy i straszne książki

Lubisz się bać? Dobrze trafiłeś, ponieważ kategoria "Horrory i literatura grozy" w naszej internetowej księgarni została stworzona specjalnie dla poszukiwaczy dreszczyku emocji, którzy lubią zanurzyć się w mrocznych zakamarkach ludzkiej wyobraźni. Znajdziesz tu bestsellery od mistrzów grozy, klasyki horroru oraz najnowsze hity, które sprawiają, że włos jeży się na głowie. Jesteś gotowy?

Czym cechują się dobre książki grozy?

Straszne opowieści i mroczne legendy uwielbiamy od lat – ten gatunek literacki sięga swoimi początkami XVIII wieku. To, co niepoznane i nadprzyrodzone wydaje nam się pociągające i emocjonujące. Ludzie lubią czuć zastrzyk adrenaliny, rozwiązywać zagadki i analizować umysły psychopatów. Co nas tak fascynuje w książkach grozy?

Kluczowym wyróżnikiem w dobrych książkach grozy jest atmosfera. Mroczne opisy, realistyczne szczegóły i odpowiednio dobrane lokalizacje mogą sprawić, że poczujemy się, jakbyśmy byli w środku akcji.

Równie ważne są umiejętnie skonstruowane postacie. Czytelnik musi móc utożsamiać się z bohaterami, współczuć im, czuć strach w ich imieniu, ale także darzyć ich uczuciami. Groza w tych lekturach powinna wynikać z obecności tajemniczych i niezrozumiałych zjawisk, niedających się przewidzieć zachowań bohaterów oraz niepewności tego, co się zaraz wydarzy. Takie napięcie wywołuje podniecenie, uwalnia dopaminę i adrenalinę, które jeszcze potęgują nasze emocje.

Dobre książki grozy potrafią zaskoczyć nas nowatorskimi pomysłami, zwrotami akcji lub podejściem do tematu. Wyjście poza klasyczne schematy i świeże spojrzenie na gatunek mogą uczynić książkę jeszcze bardziej przerażającą.

Powieści gotyckie, a horrory

Powieści gotyckie dały podstawy dla rozwiniętych później horrorów. Cechowała je głównie fascynacja średniowieczem, upiorna atmosfera, gotyckie budowle, choroby, zbrodnia, klątwy i śmierć. Tzw. "romanse grozy" pisano na przełomie XVIII i XIX wieku, a ich bohaterami była najczęściej para, złożona z przedstawicieli dobra i zła.

Horror to odmiana fantastyki, która pojawiła się między XVIII a XIX wiekiem. Za prekursora tego gatunku uznaje się powieść „Frankenstein” autorstwa Mary Shelley, która do dziś cieszy się popularnością. Fabuła horroru jest nieco bardziej zróżnicowana od powieści gotyckiej, akcja może rozgrywać się w różnych okresach historycznych, a także w przyszłości. Bohaterami są zarówno zwykli ludzie, jak i postacie nadprzyrodzone – demony, wampiry, wilkołaki.

Sporą grupę fanów mają również horrory psychologiczne, wykorzystujące w fabule niepoznane zakamarki ludzkiej psychiki i schematy zachowań, budzące w czytelniku niepewność, strach i uczucie nieustannego lęku — idealnie dla fanów mocnych wrażeń.

Powieści grozy, które warto przeczytać

Biblioteka grozy w internetowej księgarni Vivelo jest pełna zarówno klasyków, jak i utworów pisanych przez młodych, współczesnych autorów. Jeśli szukasz książek, które od pierwszej strony będą trzymać Cię w napięciu — dobrym wyborem będzie Stephen King, uznany za króla horroru — jego niesamowicie zbudowane opowiadania, np. "Lśnienie" czy "Carrie" na pewno napędzą Ci sporo strachu!

W kategorii klasyków nie możemy nie wspomnieć o "Baśniach Braci Grimm", które z pozoru wydają się być pisane dla dzieci, a w rzeczywistości są pełne potworów, wampirów, czarownic, morderców i innych odrzucających stworów, a także brutalnych, mrocznych wydarzeń.

Edgar Allan Poe, Graham Masterton, Shirley Jackson — Ci autorzy na pewno nie są obcy fanom literatury grozy. Ich książki również znajdziesz w zbiorach Vivelo!

Więcej

Horror i literatura grozy

(345)

Sortuj:
 1. Księżyc w nowiu
  Księżyc w nowiu
  44,90 zł Special Price 30,56 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 44,90 zł
 2. Zew nocnego ptaka
  Zew nocnego ptaka
  99,90 zł Special Price 62,53 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99,90 zł
 3. Legendy miejskie
  Legendy miejskie
  44,90 zł Special Price 27,14 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 22,58 zł
 4. Five Nights At Freddy's Srebrne oczy
  Five Nights At Freddy's Srebrne oczy
  59,90 zł Special Price 35,88 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,06 zł
 5. Five Nights At Freddy's Zwyrodniali
  Five Nights At Freddy's Zwyrodniali
  59,90 zł Special Price 35,88 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,06 zł
 6. Mumia Tom 1
  Mumia Tom 1
  29,90 zł Special Price 20,80 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 10,10 zł
 7. Wilczy zew
  Wilczy zew
  39,90 zł Special Price 27,75 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 13,08 zł
 8. Ludzie cienia
  Ludzie cienia
  39,90 zł Special Price 24,34 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,90 zł
 9. Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite
  Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite
  49,00 zł Special Price 33,76 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 49,00 zł
 10. Mumia Tom 2
  Mumia Tom 2
  29,90 zł Special Price 20,80 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 10,10 zł
 11. Widma nad Innsmouth
  Widma nad Innsmouth
  89,90 zł Special Price 55,22 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 89,90 zł
 12. Terror
  Terror
  79,90 zł Special Price 49,54 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 79,90 zł
na stronę