Książki obyczajowe

Książki obyczajowe od wieków cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników. Ich największy rozkwit nastąpił w II połowie XIX wieku i stanowi bardzo ważny moment w świecie literatury.

Książki obyczajowe przedstawiają codzienność ludzi żyjących w danych czasach. Koncentrują się przede wszystkim na opisywaniu relacji międzyludzkich – małżeństw, romansów, przyjaźni. Są pełne opisów miejsc, zwyczajów, postaci, dzięki czemu przedstawiane wydarzenia są jeszcze bardziej realistyczne.

Książkom obyczajowym bardzo często przypisuje się jedynie rolę rozrywkową, co jak wynika z historii literatury, było typowe na przestrzeni XIX i XX wieku. Warto jednak wspomnieć, że w polecanych książkach obyczajowych poruszane są również kwestie dotyczące moralności, etyki i wartości społecznych. W powieściach obyczajowych odnajdziemy także zagadnienia filozoficzne czy teorię psychologii.

Książki obyczajowe są zatem doskonałym wyborem dla tych, których interesują losy ludzi oraz ich obyczaje.

Co jeszcze odnajdziemy w książkach obyczajowych?

W książkach obyczajowych znaleźć można niezwykłe życiowe historie, które potrafią bawić i wzruszać jednocześnie oraz skłaniają czytelników do refleksji nad kwestiami fundamentalnymi. Wyróżnić można kilka podgatunków literatury obyczajowej, które różnią się między sobą stylem, tematyką i sposobem przedstawienia życia codziennego bohaterów.

Książki obyczajowe o miłości

Romantyczna komedia obyczajowa to współcześnie bardzo popularny podgatunek literatury obyczajowej, który łączy w sobie elementy romantycznej opowieści z elementami humorystycznymi.

Psychologiczne książki obyczajowe

Autorzy książek psychologicznych skupiają się na badaniu psychiki bohaterów – przyglądają się ich lękom, obawom, tęsknotom.

Kostiumowe książki obyczajowe

Powieść kostiumowa to podgatunek literatury obyczajowej, który skupia się na przedstawieniu życia w określonym okresie historycznym, opowiada o relacjach międzyludzkich w kontekście obyczajów i kultury epoki.

Książki obyczajowe o konkretnych regionach

W powieści regionalnej autorzy skupiają się na przedstawieniu życia bohaterów żyjących w określonym regionie geograficznym, przedstawiają ich zwyczaje, tradycje i kulturę.

Autorzy książek obyczajowych

Wybór najlepszych autorów książek obyczajowych zależy w dużej mierze od preferencji czytelnika, jednak istnieją tacy, którzy zostali uznani za mistrzów tego gatunku. Są to m.in. Jane Austen, angielska powieściopisarka, autorka książek obyczajowych, takich jak „Duma i uprzedzenie”, „Emma”, „Perswazje”; Gustave Flaubert, francuski pisarz, którego powieść „Madame Bovary” jest uważana za jedno z największych osiągnięć literatury obyczajowej oraz Edith Wharton, amerykańska pisarka, która w swoich powieściach obyczajowych ukazywała życie arystokracji w Nowym Jorku w okresie Belle Époque.

W dorobku literatury polskiej również znajdziemy powieści obyczajowe wybitnych pisarzy – utwory Bolesława Prusa czy Stanisława Żeromskiego do dziś mają swoich miłośników.

Jakie książki obyczajowe warto przeczytać?

 1. Na zakręcie” (Nicolas Sparks, 2001) - historia o losach dwojga ludzi, którzy na nowo nauczyli się kochać i cieszyć życiem.
 2. Gambit Królowej” (Walter Tevis, 2009) - przepiękna opowieść o osieroconej Beth i jej miłości do gry w szachy
 3. Bridgertonowie. Mój książę” (Julia Quinn, 2000) - pierwszy tom bestsellerowej serii Bridgertonowie, która doczekała się serialowej ekranizacji.
 4. Dziwne losy Jane Eyre” (Charlotte Brontë, 1847) - najsłynniejsza powieść obyczajowa pisarki, która przyniosła jej międzynarodową sławę.
 5. Moja wina. Trylogia winnych” (Mercedes Ron, 2022) - historia siedemnastoletniej Noah, której świat wywraca się do góry nogami.
 6. Sprawa Agathy Christie” (Nina de Gramont, 2022) - błyskotliwa powieść obyczajowa dla tych, którzy są ciekawi, co można zrobić w imię miłości?
 7. After. Płomień pod moją skórą” (Anna Todd, 2014) - opowieść o tym, jak poznanie jednej osoby może wywrócić poukładane życie do góry nogami.
 8. Bez śladu” (Danielle Steel, 2023) - poruszająca historia bestsellerowej pisarki powieści obyczajowych o decyzji, która może zmienić całe życie.
 9. Nie jesteś sama” (Karolina Winiarska, 2022) - ciepła, wzruszająca i zabawna powieść obyczajowa opowiadająca o losach trzech kobiet.
 10. Śniłam za mocno” (Michel Bussi, 2021) - niezwykła opowieść o życiu ludzi, którzy marzą za mocno.

TOP 5 polecanych książek obyczajowych polskich autorek

 1. Większy kawałek nieba” (Krystyna Mirek, 2022) - opowieść o spotkaniu ludzi z dwóch różnych światów – czy Iga i Wiktor, mimo tylu różnic, mają coś wspólnego?
 2. Zemsta. Agencja Rozbitych Serc” (Natasza Socha, 2022) - pierwszy tom bestsellerowej serii Agencja Rozbitych Serc, która opowiada o losach Agaty poszukującej pracy.
 3. Ogród sekretów i zdrad” (Agnieszka Krawczyk, 2023) - polska powieść obyczajowa fortunach, które idą w parze z wielkim blichtrem dwudziestolecia międzywojennego i jeszcze większym niebezpieczeństwem.
 4. Taka jak Ty” (Gabriela Gargaś, 2023) - powieść obyczajowa, która przedstawia historię zwyczajnych kobiet, opowiada o ich codziennych zmaganiach, zwątpieniu i rozterkach.
 5. Wiosna w Przytulnej” (Katarzyna Michalak, 2023) - pierwsza część sagi Przytulnej, która opowiada o losach niezwykłej rodziny.
Więcej
Kategorie i filtry

Literatura obyczajowa

(5263)

Sortuj:
 1. The Idea of You. Na samą myśl o tobie
  The Idea of You. Na samą myśl o tobie
  49,99 zł Special Price 31,30 zł Najniższa cena z 30 dni: 49,99 zł
 2. Należy do mnie
  Należy do mnie
  49,90 zł Special Price 27,85 zł Najniższa cena z 30 dni: 49,90 zł
 3. Kiedy cię spotkałam
  Kiedy cię spotkałam
  44,90 zł Special Price 25,08 zł Najniższa cena z 30 dni: 25,65 zł
 4. Ocaleni dla miłości
  Ocaleni dla miłości
  47,90 zł Special Price 26,66 zł Najniższa cena z 30 dni: 26,70 zł
 5. Ulotny zapach czereśni
  Ulotny zapach czereśni
  49,90 zł Special Price 40,05 zł Najniższa cena z 30 dni: 49,90 zł
 6. Odlecieć jak najdalej
  Odlecieć jak najdalej
  44,99 zł Special Price 25,95 zł Najniższa cena z 30 dni: 44,99 zł
 7. Szczęście pod świerkami
  Szczęście pod świerkami
  44,90 zł Special Price 25,14 zł Najniższa cena z 30 dni: 26,44 zł
 8. A potem przyszła wiosna
  A potem przyszła wiosna
  42,90 zł Special Price 21,11 zł Najniższa cena z 30 dni: 21,90 zł
 9. Wszystko będzie dobrze
  Wszystko będzie dobrze
  44,90 zł Special Price 22,10 zł Najniższa cena z 30 dni: 26,42 zł
 10. Narzeczona
  Narzeczona
  39,90 zł Special Price 23,91 zł Najniższa cena z 30 dni: 39,90 zł
 11. Miłość zwycięży wszystko
  Miłość zwycięży wszystko
  39,90 zł Special Price 19,62 zł Najniższa cena z 30 dni: 23,92 zł
 12. Kim dla ciebie jestem?
  Kim dla ciebie jestem?
  37,90 zł Special Price 22,71 zł Najniższa cena z 30 dni: 37,90 zł
na stronę